scroll

Lodowy zawrót głowy

Nie sposób zaprzeczyć temu, że idealnym deserem w upalne dni są lody. Na patyku, w kubeczku, gałkowe lub wodne – do wyboru, do koloru. Soczyste smaki i wyraziste kolory powodują, że chętnie po nie sięgamy. Ten zimny deser nie potrzebuje dodatkowej promocji, bo ma rzeszę zwolenników. Co więcej, lody stają się nieodzownym elementem naszej diety w ciągu całego roku. Warto wiedzieć, że istnieją różnice nie tylko w rodzaju lodów, ale także, jeśli chodzi o ich kaloryczność.

Poznaj idealne smaki na lato!

W Polsce wybór lodów – a przede wszystkim – ich smaków jest ogromny. Co roku, dostępne są zarówno tradycyjne, jak i te znacznie bardziej wyszukane. Wachlarz wyboru jest ogromny.
A zatem, jakie warto wybierać, gdy za oknem panuje wysoka temperatura?

Od zarania dziejów sympatią niezmiennie cieszą się mleczne, czekoladowe oraz owocowe. Wśród tych ostatnich, od dawna króluje truskawka. Nie brakuje także jagody, wiśni czy pistacji. Do tych smaków wciąż chętnie sięgamy, bo są nam dobrze znane z dzieciństwa. Zdaje się, że klasyczne połączenia nigdy nie wyjdą z ,,mody”. Wielu łasuchów ceni sobie różnorodność i stawia na bardziej fantazyjne. Tropikalne smaki, czyli egzotyczne owoce też mają swoich wielbicieli. Banan, kiwi, mango czy z pozoru zwykła cytryna, to stały element zimnych deserów. Do końca nie wiadomo, ile smaków lodów jest dostępnych na rynku. Ale na pewno warto próbować nowych, aby zafundować sobie prawdziwą rozkosz dla podniebienia.

Czas na… lodowe orzeźwienie!

Z roku na rok lodziarnie prezentują szeroki wybór smaków, dlatego nietrudno oprzeć się temu deserowi. A w stwierdzeniu, że jada się także oczami jest ziarnko prawdy. Uwagę bowiem przykuwa apetyczny wygląd i oryginalne opakowanie. Lody to doskonała przekąska, która szybko przynosi orzeźwienie, a dodatkowo smakuje wyśmienicie.

Jedną z popularnych odmian lodów jest sorbet, czyli po prostu mrożony mus. Sorbety są znacznie bardziej orzeźwiające, aniżeli lody mleczne. W ich skład zazwyczaj wchodzą świeże owoce, ich sok oraz miąższ. Do tego są smaczne a zarazem mniej kaloryczne. W porównaniu do innych lodów zawierają także mniej wartości odżywczych. Podobne do nich są lody wodne, które można określić mianem sorbetu w formie ciekłej. Dlaczego? Są bowiem zamrożoną wodą z owocami w środku, zrobione z przecierów i substancji słodzących. Nie zawierają jednak tłuszczu.

Czy z spośród występujących na rynku smaków, można wyróżnić hit nadchodzącego sezonu? Tego nie wiadomo, ale z pewnością każdy, kto lubi zajadać się lodami, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. A co najważniejsze, inne słodkie przekąski są zdecydowanie bardziej kaloryczne. Jeśli chcesz zjeść coś smacznego i mniej tuczącego – sięgnij po lody!