scroll

Zmieniamy świat na lepsze jak tylko umiemy!

22. kwietnia – Światowy Dzień Ziemi Idea obchodzenia święta naszej planety powstała już w latach 70tych ubiegłego stulecia. Jej celem od samego początku było promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz zwracanie uwagi polityków, przedsiębiorców i wszystkich ludzi na to, jak kruchy jest ekosystem Ziemi.  O ile w XX wieku nie mieliśmy aż tak istotnych problemów z ekologią, ponieważ mniej było samochodów, […]

22. kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Idea obchodzenia święta naszej planety powstała już w latach 70tych ubiegłego stulecia. Jej celem od samego początku było promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz zwracanie uwagi polityków, przedsiębiorców i wszystkich ludzi na to, jak kruchy jest ekosystem Ziemi. 

O ile w XX wieku nie mieliśmy aż tak istotnych problemów z ekologią, ponieważ mniej było samochodów, zanieczyszczeń i plastiku, tak w obecnych czasach organizacje zarówno rządowe jak i pozarządowe wręcz biją na alarm, ponieważ sytuacja zaczyna być wręcz dramatyczna. Zgodnie z danymi ONZ, każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej produkuje rocznie blisko 100kg odpadów z tworzyw sztucznych, a w przeciągu najbliższych 4 lat liczba ta może wzrosnąć nawet do 140kg! Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut – tyle, ile trwa średnio nasza droga ze sklepu do domu – mówi koordynatorka kampanii „SOS dla świata” Karolina Tymorek. – Potem torebka najczęściej ląduje w koszu. Wiele wyrzucanych codziennie na świecie foliówek i innych plastikowych odpadów trafia do oceanów.Według najnowszych danych w oceanach ląduje w skali roku prawie 10 milionów ton plastiku. Wiele znanych firm podejmuje się walki z rosnącym problemem, i tak np. adidas sprzedał dotychczas milion par butów wyprodukowanych z wyłowionych butelek plastikowych, a do 2024 planuje oprzeć całość swojej produkcji na tym surowcu. Na wykonanie jednego buta zużywa się średnio 11 butelek.

Coraz większą popularność zyskują produkty wykonane z materiałów przetworzonych pochodzących z recyklingu lub z materiałów biodegradowalnych, a więc takich, które w krótkim czasie ulegają całkowitemu rozkładowi. Setki firm rezygnują z plastikowych torebek i opakowań, stopniowo odchodzi się od używania plastikowych sztućców, butelek czy rurek do napojów.

Polscy naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli materiał, z którego można produkować ekologiczne i jednorazowe produkty: słomki, sztućce, talerze i wiele innych. Głównym składnikiem jest ziemniak, a dokładniej skrobia ziemniaczana, którą miesza się między innymi z biopolimerem o nazwie poliaktyd (PLA). Główną zaletą tego materiału jest to, że po zużyciu można go w pełni skompostować, a produkcja jest o 15% tańsza niż tradycyjnego plastiku.

– Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego. Dzięki temu rozwiązaniu możemy mieć pewność, że do środowiska nie trafią żadne odpady, które mogą zaszkodzić organizmom żywym, w tym także ludziom.

W Mniamoo również dokładamy wszelkich starań, aby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do ochrony środowiska. Nasze opakowania są w pełni wykonane z biodegradowalnego papieru, a ukryte pod wieczkiem patyczki są drewniane. Unikamy plastiku, dlatego kupując nasze lody w wafelkach otrzymujesz od nas patyczki wykonane z C-PLA, a więc tworzywa uzyskanego ze skrobi kukurydzianej. Ograniczamy materiały drukowane, a działania marketingowe opieramy w głównej mierze o formę elektroniczną. Podczas produkcji staramy się minimalizować liczbę odpadów, które starannie segregujemy zgodnie z najnowszym rozporządzeniem.

Nie trzeba być eko freak’iem, żeby dbać o nasze środowisko i naszą wspaniałą planetę, która jest jedna i – niestety – w coraz gorszej kondycji. Małe gesty, mała zmiana nawyków każdego z nas może przynieść efekt skali, dlatego kiedy następnym razem będziesz wybierał się do sklepu po zakupy, zerknij do szafy czy nie ma tam reklamówki z poprzedniej wizyty w sklepie. Kupując długopis sprawdź, czy da się do niego kupić wymienne wkłady, a wybierając napoje sięgnij po te w szklanej butelce, którą będzie można poddać recyklingowi. Serdecznie zachęcamy Cię, byś dołączył do nas i żebyśmy razem zadbali o lepsze jutro!

Szczęśliwego Dnia Ziemi!